Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

POezi Dashurie

Shko poshtë

POezi Dashurie

Mesazh  Dibrani prej Mon Jan 11, 2010 10:49 pm

KU JE QE NUK TE SHOH ME ?!


Ku je qe nuk te shoh me?
je vdekur apo gjalle?
a e kujtion tash zemren?
qe rende e pate kalleKu je qe skam lajme per ty
a je ende me tjeter?
pse te qaj ende me lot ne sy
kur ti harrove dashurine e vjeter
ku je qe me je zhdukur
a je valle ne kete bote
kujtoj pak syte e mi
qe dikur i le me lotpse ike kur shum te deshta ?
a je tash e gezuar
a e kujton tash zemren
qe dikur e pate tradhetuar?mendo se pa ty jeta
me eshte shum e veshtire
kurr nuk gjeta forcen
qe te them lamtumiree di qe per mua me smendon
dhe keto poezi nuk i lexon
e di qe tash je bere nene
e mua perjete anash me ke lenenese nje nate me sheh enderr
menjehere nga gjumi ngritu
kujto tradhetine qe me ke bere
pije helmin edhe mbytu

VUAJ NË HESHTJE!!!


- Per ty ende qaj
dhe ne heshtje vuaj
edhe pse se meritove
poezi te shkruaj


Vuaj per ty ne heshtje
kete se din askush
pse smund te harroj
kur ma djege zemren prush?Mos mendo se fitove
qe mua me le vete
se rende me lendove
denimin ke me gjetedhe ne enderr te shoh
kur sdua me te pa
kur e di shum mire se
ti me pate vrakaluan shum vite
pa ty ne vetmi
vetem lotet e zemres
me bene shoqerismunda te harroj
edhe pse u mundova
smunda te dashurohem
se shum u lendova


perse me tradhetove
fare pa me treguar
kurr sme the se tjeter
ti ke dashuruardo te isha i pajtuar
dhe nga ti do te largohesha
vetem nese me tregoje
tjeter dashurojshaedhe pse me dhimbje
e me zemer te thyer
do te thoja lamtumire
kurr mos me u kthyerpyetja e vetme per ty
qe e bera qdohere
perse me tradhetove
pse me le per tjerepse me djege ne shpirt
pse me lendove ne zemer
kur per mua ishe
ti e vetmja femerperse me bere te vuaj
perse me bere te qaj
per jete e per mot
ne zemer te mbaj


do te isha i lumtur
vetem ty te harroj
por sado qe po mundohem
ende me zemer po te kujtoj


meritove te mallkoj
por une i tille nuk jam
prap per ty me vjen keq
qe lumturin tone pas e lamprap me dhimbsesh ti
mendoj se sje e gezuar
diqka me thot ne zemer
se ate se ke dashuruar


per tradhetine tende
kerkova nje arsye
perse keshtu pa meshire
zemren me ma thyekerkova te me thuash
valle se ku gabova
tradhetine pas shpine
me qka e meritovaune kurr ste kam tradhetuar
me tjera kurr skam shkuar
por se ti je e tille
kurr nuk e kam menduarune ti fala te gjitha te mirat
ti me fale avanturat
ne mes te dashurise sone
i shkaterrove urat


Vuaj tash ne heshtje
dhe loti po me vret
mbaj mend se pa ty
perjete mbeta veti mbyllur ne vetmi
me lot dhe pa shprese
e di se n'zemren time
ti me nuk ben pjeseshpresa qe une kisha
per nje qast me vdiq
e humbem dashurine
tash mbetem armiqune e kam pak zemer
nuk mundem te urrej
por pse zemra jote
mua te me genjej?me fal tash gabova
se ti skishe zemer
e ndyve perjete
emrin e quajtur femer!tash qe jam ne vuajtje
dhe vdekjen kerkoj
ndoshta ne boten tjeter
mundem te takoj


por fytyren tende
sdua ta shoh kurr
se ishe vajza pa ndenja
veq per avanturkujtoj lotet e mi
qe token e bene det
ajo jane deshmia
se te deshta me te vertete


Nuk eshte e lehte
per nje vajze te vuash
ate qe se meriton
ne zemer ta ruashte thashe nese ike e me ste shoh
kur te kthehesh sdo te njoh
do te mbetesh e kaluar
ne zemren time e harruar!


por ndenjat sme lejuan
qe une ty te harroj
mbeta me zemer te thyer
te vuaj e te vajtojpoezite e mia
ti nuk i sheh fare
moj vajze e pazemer
moj vajze tradhetaretash vetem ta dish
sa shum per ty shkruaj
ndoshta e kupton pak
se sa shum po vuajpoezite e mia
vuajtjen time tregojne
zoti i denofte rende
ata qe tradhetojnejeta ime iku
ti ma vodhe shpresen
me genjeve rende !
dhe e theve besen!mendoja se e ke
besen shqipetare
por ti e kishe nje bese
ate tradhetare!kur me ty une isha
ardhmerine e planifikoja
mendoja kurr sdo te ndahemi
se vertete te dashurojatash me mua do te ishe
e lumtur dhe me femi
por ne vendin tim tjetri
po te ofron dashuri


e kuptoj qe dashurija jone
shum heret u shemb
por sjam fajtore qe ende
per ty zemra me dhembpse mbete ne zemren time
smundem ta kuptoj
valle ndenjat e mia
spo mund ti kontrolloj

TI JE E KALUAR.


Ti je per mua
tani nje e vdekur
harro te lutem doren
qe te ka prekurti je e kaluar
por n'zemer te mbaj
smundem me t'harruar
dhe per ty po qajne naten me yje
ne qetesine intime
ne enderr tek ti
do te vij hija imemos mendo se jeta
mua me gezoj
ajo jeten time
shum keq e ngushtoj


jeta ime tash
mbet ne nje erresire
momenti i humbur
dhe shum i veshtireqdo gje u shua
qdo gje tash kaloi
por kurr su harrua
enderra qe jetoi


ti je e kaluar
per mua e harruar
dhe ne zemren time
e pa zevendsuarmos mendo se pa mua
e lumtur jeton
sepse e di qe ti
kete po e aktronndoshta vetem kot
tani une po flas
por a ja vlen per ty
veten qe ta vrasmomenti i hidhur
qasti i veshtire
me detyron zemra
te them lamtumire
A JE TASH E LUMTUR??!


A je tash e lumtur
me ate qe e deshte?
kujto pak zemren time
qe thahet si lule vjeshte


sa shum te deshta
sdi a e besove
me tredhetine qe me bere
shum ti me lendove


nese une ta fali
zemra nuk ta fale
se lotet ne sy
s'mundem me i ndaletash ne shtratin tend
gjindet nje djal tjeter
valle a e harrove
dashurine e vjeterune per ty po qaj
dhe ende po vuaj
kete se meritove
qe poezi te shkruajtash a je e lumtur?
kur mua sme ke
valle a i harrove
fjalet qe mi the


iku lumturia ime
qe nuk zgjati shum
erdhi zjarri ne zemer
dhe me beri shkruamiku enderra ime
qe e kisha per ty
erdhi vuajtja ne zemer
me la me lot ne sy
Edhe nje here zemra po me thehet
edhe nje here shpirti po me lendohet
vuajtja e dikurshme prap po me kthehet
plaga e vjeter prap po me trazohet-Me fal qe jeten me nuk e dua
me fal qe vdekjen tani e kerkoj
me vjen shum keq qe keshtu u shkrua
por veq i vdekur mundem te harroj.E BUKURA E DIELLIT DHE E HENES


Rastesisht te pashe
se di qka me dergoi
vetem ndjeva diqka ne zemer
se shum te dashuroime rrinte mendja tek ti
fytyra jote me kujtohej
zemra me rrahte fort
e vujtja ne zemer me shtohej


e di se ndoshta kurr me
une ty sdo te shoh
ndoshta do te shoh pas nje kohe
dhe mire do te njohe di se smundem ta harroj
ate fytyren tende te bardhe
e di se dielli me sme nxeh
e di se te ti me kurr skam me ardhebeso se per ty mendova
prej dites se pare qe te pashe
per ty ndenja krijova
dhe ne dashuri shum rashese di a mendon ti per mua
siq mendoj une per ty
por nje gje te vertete ta them
prap ne kete qytet kam me u kthynese me jepet rasti
qe une ty serish te takoj
beso se sdo te kem hamendje
por ate rast do ta shfrytezojdo te them qka ndjej per ty
do te them se te dua
do te them se isha i qmendur
kur u gjenda afer buzeve tuae di se je bija e nenes
e bukura e diellit dhe e henes
per mua je me e bukur ne bote
kushdo qe flet ndryshe eshte e kotese di si do tja bej pa ty
se di a mundem te harroj
kjo eshte me e keqja qe smundem
aspak nga zemra ta largoj
e di qe kete poezi nuk e sheh
dhe fare nuk e din qe une shkruaj
sikur ta dishe se shkruaj per ty
do ta kuptoshe se per ty po vuajper fund nga larg te pershendes
ne enderr nje takim me ty e pres
edhe pse se kam asnje shprese
ne shikim te pare te deshta me besenese sheh nje enderr nje dite
dhe ne ate enderr me sheh mua
dije se te deshta me shikim te pare
dhe ende ty do te te duame fal qe te deshta
e smunda ta them
me fal qe deshta rishtas
me ty bashk te jemme fal qe fatin tim
ne meshire e lash
dhe sa te deshta
fare nuk ta thashkurr se mendova se ti
do te me besh te shkruaj poezi
kurr se mendova se serish
kjo zemer do te ndjej tjeter merzise mendova lotin ne sy
qe une te qaj per ty
te mendoj se te deshta
ne vend se ta them kete ,une heshtakoha iken une lotoj
me zemer te vuajtur po jetoj
me shprese te vdekur mendoj
por si te dashuroj?!
e bukur ishe ska koment
te deshta ty per nje moment
por ky moment nuk zgjati shum
zemra e mjere mbeti ne shkruamle te rrjedhe jeta si eshte shkruar
besoj ne zotin qe tjeter ska
mendoj se askush seshte i pafat
nda jeta reale per me nda

-Ne rend te pare i besova zotit
ne rendin e dyte te besova shum TY
se mendova se po me ndjek rruga e lotit
se mendova se zemra keshtu ka me u thy

ZEMRA QE TI E THEVE


Nuk ishte zgjidhje finale
qe ti nga une shkove
por ishte vazhdim per vuajtjet
qe mua mi shkaktove
nuk ishte lehte per mua
qe ike e me su ktheve
por me veshtire ishte
kur zemren time e thevesmund ta fale gabimin
zemra ime e thyer
se nuk eshte mire te mbes une
me emer te ndyer
mendove se ketu
kjo jete merr nje fund
se ti do te ikesh
e sdo te takoj askund


shum gabim ke bere
se smund te me fshehesh
prap ne zemren time
e dija se do te kthehesh


por tash jo dashuri
do te gjesh urrejtje
do te gjesh mallkim
jo levdata por vrejtje
zemra qe ti e theve
shum te ka mallkuar
per mua gjithmone
mbetesh e harruarpor mallkimin kurr
une nuk do ta ndale
e as tradhetine qe me mbere
kurr nuk do ta falemundesh te me lutesh
por lutje me ska
vete tradhtia jote
tani te ka vra


kete u dasht ta mendosh
qysh ne fillim
e jo tani pasi lendove
zemren dhe shpirtin timsti fale mekatet tua
zemra qe ti e theve
miresine time
me tradheti ma ktheveloti ende me bie
ne syte e mi te verbuar
duhet patjeter te haroj
edhe pse te kam dashuruarse kjo dashuri
skishte aspak vlere
kishte vetem vuajtje
ne ket zemer te mjere
qdo gje tash per ne
merr nje fund fatal
mos mu lut per mallkimet
se une kurr si ndalmendoja se ti je
engjell i kesaj zemre
por ishe me e poshtera
qe si takon tja them nje femre


nuk e di tash jeten
si po e kalon
ndoshta je e lumtur
ndoshta zoti po te denon


vetem nje e di
se tash eje e penduar
se askush sdo te doje
si un qe te kam dashuruar
kjo jete perfundon
vetem me nje deshire
qe te shoh duke vuajtur
e te qesh pa meshire
se keshtu bere ti
kutr qeshe me mua
ike e more tjetrin
e mua me the te duanga une me se degjon
kurr fjalen te dua
se kjo fjale kurr me
sdo te ekzistoj per ty ne mua


per ty do te kem
vetem te rendin mallkim
dhe lutjen te zoti
qe te sjell denim


nese dikush pyet
pse aq shum te mallkoj
se dashuria qe kisha me ty
me la ne vetmi jeten ta kalojvjetet me iken shpejt
e jeta rende me denoi
askush smendoi me per mua
loti kurr sme pushoi

PER MUA JE E VDEKUR

Sdo te mendoj me per ty
tani kam vendosur
per mu mbetesh e harruar
e vdekur dhe e varrosur


mos mendo se tere jeten
ty do te mendoj
sede ka vajza tjera
qe me meritojnvertete per ty kam qare
dhe per ty kam menduar
por tash ne zemren time
mbetesh veq e kaluar
mendova per ty te vdes
por kete se meritove
ndoshta tash je penduar
por shum u vonove


ska me asnje falje
nga ana e zemres sime
ska me as meshire
ska per ty nderimeper mua je e vdekur
dhe krejt e harruar
sepse keshtu te kthehet
kur shum te kam dashuruarmeritove kete shperblim
me ta kthy keshtu
sepse e ke ditur mire
se sa shum te duvdekja le te merr
se une me smerzitem per ty
sikur ti qe su merzite
kur zemren ma pate thy
tash vetem shkruaj per ty
por kete e bej me nje qellim
ta dine te gjithe se sa te deshta
e si ma djege shpirtin tim


ta dine te gjithe si te mallkova
dhe qe per ty une jetova
ta dine se tradhetia te kthehet
dhe vet zemra jote thehetper ate qe te ka dashur
mbetesh nje e kaluar
nje person i vdekur
dhe krejt i harruarne vend te dashurise
tash shum urrejtje kam
te them se kurr me
ne zemer nuk te kamik shko te ai tjetri
se atje ke pasurine
se per ate ti ke luftuar
e jo per dashurinehumbe ate qe te deshti
vetem per pak pare
u bere e pameshire
gjeloze e tradhetarenje dite do te denoj
vete tradhetia jote
se me le plage ne zemer
te pasheruar per shum motetash ne vendin tim
loti le te flet
se une per jete e mot
tash po mbetem vetpor nje dite dhe ti
do te jesh e vetmuar
ke me u penduar
por shum tash je vonuar
harrom te lutem mua
dhe doren qe te ka prekur
per mua mbetesh e kaluar
per mua je e vdekur


LARG SYVE TE MI

Larg meje je ti
larg syve te mi
dhe larg zemres sime
e cila mban zi


larg enderres sime
po te mbaj ne kujtime
sepse ti i le mall
lot edhe pikellimeLarg syve te mi
qe ende kane lot
ti gjindesh shum larg
me shprese jam ne zotlarg meje gjithmone
ti je dhe te kerkoj
vetem ne enderrat e mia
por smundem te takojmallkoj kete largesi
qe me la mua vete
me lot ne sy e faqe
te vajtoj per jetea don te me kthehesh
a don te me vish
apo perjete ne vetmi
atje don te rrish


vuajtja per ty
nuk me le te qete
kujtoj se tash une
ne vetmi kam mbete
ne jete me shoqeron
vetem nje kujtim
se sa te ka dashur
perher shpirti im
kujtim i veshtire
por me nje qetesi
sepse zemra e mjera
mendon vetem per tyik jeta shum shpejt
e mua me le vete
si nje jetim me lot
dhe si nje femij ne djepe kujt tash ti besoj
vetem enderres sime
e cila kur me shfaqet
me le veq kujtime

KUR TA PASH UNAZEN!!


Qdohere i kritikoje te tjerat
e tash vete luajte bisht
me lendove mua zemren
kur ta pash unazen ne gishtajo per jeten time
nuk simbolizoi asgje te mire
por nje lot e nje vuajtje
ne nje moment te veshtireajo qarte me tregoi
se ti kishe tash tjeter
harrove shpejt zemren time
dhe dashurine tende te vjeter
kur ta pashe unazen ne gisht
nga syte e mi pikuan lot
e pashe se se kishe pas serizisht
mbeta te lutem vetem ne zotkush ta dha ate unaze ari
kush me ar ty te mashtroi
harrove se per ty une isha i pari
me thuaj kushaq rende te mallkoinje dite ti do te vdesesh
dhe nese zoti ta fale gabimin
zemra ime kurr sta fale
se ti ja solle pelininnje dite dhe une do te vdes
por per ty me sdo te mendoj
ne vend se te them sa te kam dashte
me shpirt e zemer do te mallkojne vendin tim lutju tjetrit
se ate e zgjodhe si shok te jetes
mua me le anash larg
nga rruget e se vertetestash e shoh se unaza jote
ne gisht paska mbete e ndryshkur
te lutem kujto tash zemren time
ka mbet si nje lule e vyshkur


A e bere zemren gur?

A e bere zemren gur?
te mos kesh kurr avantur
vetem njehere te dashurosh
ate qe te do ta respektoshA e bere syrin pa lot
kur te qash te mos shihen dot
te duash me shpirt e zemer
shpirtin ta therrasesh ne emerA e ktheve shpirtin pas vdekjes
siq e formove qiriun pas tretjes
sikur ike e me su ktheve
dhe zemren time si e theveshum pyetje te bera ne jete
por asnje pergjigje se gjeta
me lot dhe i vetmuar
ende po me kalon jetase di se a ka perfundim
per zemren e shpirtin tim
per lotin qe bie si krua
dhe mekatin qe e bere ne muaa je ti ajo qe me thoje
se une e dua nje tjeter
a je ti ajo qe shum shpejt
harrove dashurine e vjeterse di sa zemra i kishe pase
ndoshta skidhe zemer fare
qe theve shum te tjera
gjeloze moj tradhetare


Kur enderra me vdes!

Kur enderra me vdes
e une ende mendoj ne ty
smundem veten ta permbaj
dhe te qaj me lot ne sysa enderra me kan kaluar
per ty qdo nate pa gjum
ky me dukej fakt
se te dua shum


por ti keto asnjehere
nga une nuk i besove
ike diku larg
kete zemer rende e thevemendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuarkeshtu ehste kjo jete
te tradhetosh sia vlene
se ate qe ia ben dikujt
edhe vete njehere e gjenemos mendo se jeta kalon
vetem me dedeshiren tende
ajo vdes atehere
kur tradheton ate qe te do me endjee di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluarenderra per ty nuk perfundon
por zemra ime per ty me smendon
e di se ska kohe te mallkoj
por se kam lehte te t'harrojskam kohe te them se te dua
sepse nuk te dua me
ne zemer me mbetesh mallkim
qe po ta them me shum ze


se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar


lehte e kam ti gjej fjalet
por se kam lehte te shkruaj
e di se ishe nje dreqk e keqe
por ende per ty po vuajende te qaj me lot ne sy
dhe enderra per ty tash vdes
e di se jeta eshte e atille
dhe une tash mbetem pa shprese


mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat falene vend se te me qash ,qesh
sepse ti ske fare lot
jeto lumturine qe e kerkove
e une mbetem vet ne kete bote
.
SHUM TE KAM QARË ME LOT NE SY.


-Shum te kam qare me lot ne sy
pa e ditur se sjam per ty
pa e ditur se ti sje per mua
shum lehte zemra u dashurashum here te enderrova ty
ne fund zemren ma ke thy
me ke lene pa asnje shprese
diten kur me theve ne besenuk e kam lehte pa try te jetoj
nuk e kam lehte qdo dite te vajtoj
nuk e kam lehte qdo nate te shkruaj
nuk e kam lehte per ty te vuajdenimin qe ti e meritove
i lutem zotit qe ta dhuroj
se mua jeten ma shkaterrove
me le plge qe smund ta sherojiku jeta ike dhe ti me te
me le mua me lot ne zemer
qajta me gjak ne vend te lotit
paske qene e mallkuar femerte gjith me pyesin pe spo te harroj
por kurr askush sme kuptoj
se tradhetia jote rende me lendoj
me la plage qe smund ta sherojnese nje dite zevendesohesh
nga nje tjeter vajze e ndershme
ti do te mbetesh e harruar
tradhetare ne bote te rrejshmeti tani je e martuar me tjeter
skam me te kerkuar kurre
vendin ne zemren time
se meritove moj avanturesi qenka jeta kur je me tjeter
dhe kur me ate ke tash femij
kujt i ka ngjare valle me thuaj
ruaje ne vendin tim ate sabijmos e qorto se ai ska faj
kur ti te mendosh per mua
mos e ben ate qe te qaj
se dashuria jone tash u harruai dhe lot veq jetes sime
zemres sime i dhe pikellim
plage dhe vuajtje te perjetshme
lutem tash veq per amshimmos harro nje gje ne jete
se shum kam qare dhe qaj per ty
edhe pse zemren ma ke thy
edhe pse e di se kurr ske me u kthyjeta ty do te denoj
kete te lutem mbaje ne mend
dije se per qka po ndodh kjo
se nzemren tme skre me vend


HESHTJA LE TE FLET.

Ne vendin e zemres
me mbet vetem siklet
ne vendin tim tash
loti le te fletne vendin e loteve
le te flet vetmia
ne vendin e shpreses
mbetet veq tradhtia


Heshtja le te flet
se une skam me fjale
nje dite do ta kuptosh
sa te deshti nje djale
Jetoj me lot ne sy
si jetim i mbetur vet
ne vendin e plageve te mia
heshtja le te fletse di tash ku je
dhe nuk me intereson
por dije se qdo dite
zemra po te mallkonNJE LOT.......


Nje lot zemre pikon
dhe mua me shton merzi
se di tash ku ti jeton
por ende mendoj per tyNje lot zemre me bie
dhe smundem qe ta ndale
shpresa mua me thehet
smunda ti them dy fjalekur ti mua me ike
zemren timee theve
me helm te rende e pike
dhe kurrme smu kthevevalle pse te pata faj
psemebere te qaj
pse ike ti nga une
e tash per ty rri ne vajkujto se per ty ne jete \
derdha miliona lot
dhe zemren time lendova
smunda te ndalem dote kam shum veshtire '
pa ty te jetoj
edhe pse po mundohem
qe te te harrojpor skame rende
se kur te pikon
nje lot prej zemre
i cili te te lendon


ai ska te ndalur
dhe zemra shumme vuan
por dora ime ende
per ty tash po shkruanme lae me lot e vuajtje
pa aspak meshire
me keto plage zemre
te them LAMTUMIRENJE LOT.......


Nje lot zemre pikon
dhe mua me shton merzi
se di tash ku ti jeton
por ende mendoj per tyNje lot zemre me bie
dhe smundem qe ta ndale
shpresa mua me thehet
smunda ti them dy fjalekur ti mua me ike
zemren timee theve
me helm te rende e pike
dhe kurrme smu kthevevalle pse te pata faj
psemebere te qaj
pse ike ti nga une
e tash per ty rri ne vajkujto se per ty ne jete \
derdha miliona lot
dhe zemren time lendova
smunda te ndalem dote kam shum veshtire '
pa ty te jetoj
edhe pse po mundohem
qe te te harrojpor skame rende
se kur te pikon
nje lot prej zemre
i cili te te lendon


ai ska te ndalur
dhe zemra shumme vuan
por dora ime ende
per ty tash po shkruanme lae me lot e vuajtje
pa aspak meshire
me keto plage zemre
te them LAMTUMIRESE MERITOVE TE DUA


Se meritove te qaj me lot
se meritove per ty te vuaj
se meritove te dua keshtu
se meritove per ty te shkruaj


ti s'meritove asgje nga une
te vetmin nje mallkim
se rende ma therre zemren
lendove shpirtin timse meritove te dua
se nuk me kishe dashte me zemer
vetem luajte me mua
tu harrofte ai emerse meritove per ty te lotoj
se zemra jote kete se meritoj
se meritove per ty te qaj
e as ne zemer ty te mbaj
se meritove dashurine time
se skishe aspak merite
kishe qene mekatare
pa zemer dhe pa shpirtene vend se te dua
tash ty po te mallkoj
ndoshta kjo tash ska vlere
por si ndryshe ta harrojik nga enderrat e mia
te lutem lerem te qete
se nje qetesi shpirterore
tash dua me gjetebeso se nuk e kam te lehte
te jetoj me lot ne sy
beso se nuk e kam lehte te vuaj
se ti zemren ma ke thypse per ty une jetova
kur kete se paske merituar
tash me tjeter je e martuar
por valle , a je penduar ?nje dite do te pendohesh
por atehere do te jete vone
do te me kerkosh mua
por ne jem ndar pergjithmonendoshta pyet pse shkruaj
ndoshta se beson se vuaj
por bindu se loti ende per ty pikon
vuajtjet e mia zemra ti deshmonvetem nje gje e di tash
se per ty isha gati te jap dhe jeten
se dija se ti je tradhetare
vone e kuptova te verteten
kuptova atehere kur ti
ike me nje djale tjeter
shkove pa me treguar mua
harrove dashurine e vjeterkur zemra ndesh ne zhgenjim
pason e zeza tradheti
nga ti skerkova asgje
me shum se pak dashuripor ti kete e akrtoje
e nje tjeter e kishe menduar
une mendoja se me dashuroje
por ti sdije si me dashuruarse meritove te dua jo
tash jam shum i penduar
se ti nuk kishe dite
si me dashuruarlaj syte e tu me lotet e mi
se ti nuk din as te qash
une ne zemer ende te ,mbaj
se ti sdin se si te me mbash


sdin sepse ske zemer
as ndenja nuk ke fare
sishe vajze e dalluar si mendoja
por ishe nje vajze tradhetareky seshte fundi im
jeta me nuk vazhdon
te lutem eja vdekje e me merr
ska zemra me pse jeton


IK NGA JETA IME


Ik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
dashurine qe ne mua e kishe
vazhdoe me tjeter kendmundohem te harroj
por e kam veshtire
ti me bere te vuaj
pa aspak meshirete mallkoj me zemer
dhe me lot ne sy
qofsh e mallkuar dhe pa fat
te vrafshin lotet e mi
'


sdi si gabova me ty
rende jam genjyer
mendova se u dashurova
e zemren e kam thyer
keshtu eshte jeta
me shum padrejtesi
dikush dashuron me zemer
e dikush ben tradheti
jetoje jeten tende
me shum gezime
me ate qe ste do aq
sa te deshti zemra imea ja vlen tash te mallkoj
a ja vlen pa ty te jetoj
a ja vlen vdekjen te kerkoj
kur smundem te harroj
asgje tash nuk ka vlere
une mbetur jam ne vetmi
i mbetur si i mjere
me lot te pandale ne sysa te deshta oh zot
vetem kur e mendoj
e tani si mbeta vetem
per ty perjete te lotoj
keshtu eshte jeta
kur te denon zoti
dhe kur per jete
nuk te ndalet lotiVIRGJERIA E SHTREJTE.

Gabimi me i madh te femrat eshte
se i besojne qdo fjale e shprese
lehte mashtrohen dhe virgjerine
e falin para marteseNdaluni dhe mendoni njehere
se virgjeria eshte e shtrejte
mos ia fal gjithkujt ne jete
por vetem dashurise se verteteMos e lejo zemren tende
sikur ne loje te thehet
sepse virgjeria e humbur
kurr mbrapa ste kthehetMos e dhuro virgjerine
para se te hysh ne martese
se pendohesh per jete
dhe ne fund mbetesh pa shpreseVirgjerine para martese
e dhuron veq kush eshte rrespi
por njerezit e ndershem dhe me ndenja
nuk i shikojne me syMos qaj me lot kur te kuptosh
se i fale virgjerine atij qe se meriton
kur te pendohesh do te jete vone
kupton se ai ty po te tradhetonNese te dashuron me zemer
sdo ta kerkoj virgjerine
deri sa te hyret ne martese
me ty do ta shijoj vetem dashurineKeshtu une dikur e deshta
nje vajze te bukur dhe pellumbeshe
por ajo heret e kishte humbur
nderin dhe trupin virgjereshe

TE DESHTA PA KUFI...


Se di perse shum te deshta
vetem veten e lendova
se di perse te kam besuar
nga ti tash u tradhetova


se di perse per ty qava
syte e mia me lot i lava
kete se paske merituar
per avantur paske menduar
se di per te deshta se di
te deshta pa asnje kufi
tash zemren time
e mbuloi e zeza tradhetiper ty shum letra kam shkruar
dhe shum te kam besuar
por kurr se kam menduar
se ke me me tradhetuarper ate qe mua ma ke bere
para zotit pergjigje jep
me ke lene si nje jetim
dhe si nje femije ne djeplargohu nga zemra ime
sdu me te mendoj per ty
se ti me tradhetove djall
lotin ma lae ne sy
Te nderova dhe respektova
vetem pse ishe e ndershme
se dita se do te me mbetesh
shoqe e botes se rrejshme


te deshta pa asnje kufi
jo pse e kishe ate bukuri
por pse kishe shpirt e zemer
sikur ti kurr spash un femer


ste harrova une akoma
edhe kurr nuk do te harroj
e di se nje dite do te vdes
por deri ne vdekje te dashuroj


nuk e di tash se ku gjindesh
mikesha ime e perjetshme
ne zemren time do te mbetesh
e paharruar e pavdekshmeNE ENDERRAT E MIA .


Ne enderrat e mia
vetem ty te kisha
se je tradhetare
aspak nuk e dishane enderrat e mia
ende po me shfaqesh
per qfare arsye
me thuaj per qfar shkaqeshik nga enderra ime
sdua me te shoh
se tash te kam harruar
fare spo te njohtradhetare ti me dole
kur shum te deshta
tradhetine tende
sma harron as vjeshtane vend te heshtjes
loti le te flet
le te flet dhe zemra
qe tash ka mbet vet
ne vend te enderres
tash shoh vetem lot
vuajtja e zemres
sme hiqet dotdua te harroj
spo mundem beso
edhee pse e di
se zemra me ste do


ne vend te dashurise
tash une te urrej
urrejtjen ndaj teje
ne zemer e ndjejmos me pershendet
se tash je e martuar
vendin ne zemren time
se ke merituar
loti tash me behet shok
zemra me sme punon
tradhetare e mallkuar
tash jeten si e kalone di qe sje e lumtur
por ashtu vete e deshte
kur te luta te mos shkosh
ti vetem heshteskishe zemer fare
skishe shpirt as lot
pse me denoi mua
keshtu i madhi zot
kudo qe te jesh
shpresoj se me degjon
tash zemra ime
krejt po te harronti dhuroj lotet e mi
qe ti lash syte e tu
dhe te kujtosh ndonjehere
sa te kam dashurune enderrat e mia
ty sdua me te pa
dua tash te mallkoj
se zoti ka me te vrane enderrat e mia
ska me asnje shprese
ndalet zemra ime
dhe pa pritur vdes


E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar

E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar

E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar


SHIU SIMBOLIZOI LOT.


Shiu simbolizoi lot
vuajtje shfaqen rete
pikellim per ndarjen tone
me plage te vertetenese dikush pyet
perse po bie ky shi
jo s'eshte ky shi i zakonshem
por jane lotet e mi


nese dikush do te pyes
pere une po qaj
se ate te mallkuar
ende ne zemer e mbaj


kur lotet e mi token
do ta bejne det
le ta kuptoj gjith bota
se te deshta me te vertetike e me su ktheve
zemren time e theve
lotin ma lae ne sy
perjete te vuaj per tye di se lotet e mi
ti kurr si meritove
e di se u martove
dhe tash u pendove
por mos u pendo te lutem
se pendim me ska
lotet e mi
ty kane me te vrakupro njehere
ndenjat e mia
sa e rendesishme per mua
ishte dashuriate kam dashur teper
se merr ti as me mend
ne mes te zemres sime
ti pate zen vend


mos qaj tash me lot
merri lotet e mi
kur sme ke mua afer
qaj edhe mbaj zi
e rende eshte jeta
kur ajo te mashtron
kur plage te shkakton
qe askush smund ta sheron

TANI JE E MARTUAR


Tani je e martuar
tjetri pran te ka
kan kaluaqr shum vite
prej kur jemi ndapse u martove me tjeter
kush te mashtroi
kush zemren time '
aq rende e lendoi


tani je bere nene
me femi ne duar
tradhetin qe me bere
shtrejt ke me paguarte pashe nje dite
ne rruge rastesisht
dhe e mbaje ende
ate unaze ne gisht


me njeren dore
e mbaje je femi
e me doren tjeter
i fshije lotet ne sykjo gje tregonte
se tash je penduar
se ishe shum e re
kur je martuarpor ska me kthim mbrapa
nuk ka me pendim
se tash u djeg rende
zemra e shpirti im


ta uroj martesen
me dhimbje dhe lot
tjetri ne vendin tim
po te behet zot


une jam i vetmuar
me vuajtje ne zemer e lot
mos mendo me kurr per mua
se smund te kthehesh dotqdo gje ka marre fund
me lot te them tung
zemra ime ka vdekur
dhe ka mbet si cung

TI NUK ISHE FATI IM.

Ti nuk ishe jeta ime
ti nuk ishe fati im
ti nuk ishe enderra ime
por nje plage e pasherimmendova se e gjata
une fatin e jetes
por ne fakt ja bera
varrin vetvetes


mendova se ne ty
une jam dashuruar
por e pashe se ti ishe
nje fat shum i gaburar


ti nuk ishe ajo qe e deshta
ti nuk ishe fati im
ti ishe ajo tradhetare
qe lendove shpirtin tim


jeta me ty sishte reale
por ishte vetem nje genjeshter
e tera ishte banale
dhe nga ti nje loje e vjeterpaskam lindur i pafat
te jetoj pa asnje shprese
i semure tani ne shtrat
deri sa nje dite te vdes


Ma trego fatin...sikur jeta qe po rrjedh
une po mbes me lot ne sy
dashurine vetem enderroj
e zemra rende me eshte thynese nje dite do te kuptoni
se rende eshte te vuash
do ta kutponi se me rende
eshte me fatin te luash


deshiren qe e kisha ne zemer
vetem e vetem per nje femer
me la perjete syte me lot
rend eme denoi i madhi zot


kur une i qela rruget
ti i shkaterrove urat
une te deshta me gjit zemer
ti i deshte avanturatjeta eshte e tille
dhe keshtu aj te denon
te ben me lot e vuajtje ne zemer
shpirti pastaj mallkon


se mendova kete jete keshtu
se mendova keshtu dashurine
se mendova se ti e mallkuar
do te me sjellesh tradhetinevetem zoti mund te dije
se te deshta me gjithe zemer
por nga ti si u shperbleva
veq ma ndyve kete emerloti ne sy pa ndale pikon
zemra ende po me vajton
por se di une ku mbetem
valle kjo jete tash a vazhdonndarja mua me shkatrroj
me la plage te pasherim
ti hyre ne zemren time
e shkatrrove shpirtin timnje dite zoti do ta kthej
ne te njejten menyre
per te dale para meje
kurr sdo te kesh fytyre


Mos u Beso Vajzave!

Mos u beso vajzave
te gjitha jane njesoj
ti mbledhesh me miliona
s'mundem nje ta dallojajo qe mendoja
se eshte e dalluar
per mua doli e eger
dhe nje dreqk e mallkuar


mos u beso vajzave
se kurr sjane reale
kur kete ti e mendon per ta
ata te dalin tradhetare


mos u beso vajzave
se jane shum gjeloze
qdohere kur te genjejne
behen se jane nervoze


vajzave te sotit
aspak sduhet besuar
sepse zemren time
rende e kan lenduar


ndoshta jo te gjitha
por nje genjeshtare
nje vajze e pandenja
nje zemer tradhetare


per kete arsye e them
se gjitha jane njesoj
ende nuk kam takuar nje
qe dashurine e meritoj


mos u beso vajzave
se ato te bejne tradheti
edhe dreqin e zi
ata e kan futur ne kutimos u beso vajzave
se e lendon veten
mashtrohesh me shpresa
dhe e shkatrron jeten


mos u beso vajzave
gjitha jane njesoj
aktrojne se te dojne
e vetem tradhetojnenuk po flas pse dua
dhe u them se me vjen keq
por keshtu ma beri nje vajze
qe e meritoi ti them dreq


po flas me fakte reale
po flas me te verteta
keshtu mua te mjerit
rende mua shkatrrua jeta


kaluan tash shum vjet
por tradhetine kurr se harrova
vetem mendo sa vite
pa ndale ty te mallkovado te mallkojne keto vite
qe me kaluane ne vetmi
se ti ma bere mua
te zezen tradhetikam vetem nje fjale me lutje
vajzave kurr mos u beso
mos u beso kur te flasin
zemren kurr mos ua dhuromos u beso vajzave
se vertete nuk kan bese
te thone se te duan ty
e ne fund te lene pa shpreseMos u beso vajzave
se nuk e meritojne besimin
ata te sjellin vuajtjen
lotin ne sy dhe ne zemer piklliminmos u beso vajzave
se ta thejne ate zemer
ta mashtrojne me tjeter
dhe ta ndyjne ate emernese vajzave u beson
ke bere te rendin gabim
se kurr ne zemer sdo te kesh
as gezim e as sherim

PSE TE BESOVA?


Sa shum ne kete jete gabova
pse aq shum te besova
kete e bera por sishte dashte
ti me prite me sjellje te vrazhde


jeten time e ndave ne dysh
tash mes nesh qdo gje u prish
jeta merr tash ndryshim tjeter
lamtumire dashuria e vjeternuk ishte gabim qe falet
zemra qe ti e theve
lotet mi lae ne sy dhe
vdekjen time e pelqeveshpesh e pyes veten
pse aq shum te besova
ty te solli kjo fatesi
ndersa une rend u lendova


kjo pyetje mu be e zakonshme
ne zemer e perjetshme
pse pse pse me thuaj
per mua mbete e pavdekshmeEdhe sa te vuaj pa ty !?

Edhe sa me lot ne sy
te qaj e te vuaj une per ty
edhe sa mungesa jote
te me largoj prej ksaj bote


edhe sa kot te pres
me mire eshte qe te vdes
se tash spo me mbet asnje shpres
fati im keputet ne mes


edhe sa te mendoj per ty
une ne vendlindje e ti ne largesi
une me lot e ti me gezim
une ne lindje ti ne perendim


nese zoti e ka shkruar
une me ty me u bashkuar
tash e di se jam duke lotuar
keta lot pa i merituar


mos mendo se do te harroj
deri ne vdekje do te kujtoj
do te dua nga kjo largesi
dhe do te qaj me lot ne sy


sikur jeta qe me mallkoi
edhe zoti rend eme denoi
me denoi hiq pa faj
me la me lot perjete te qajsa te deshta nuk e beson
degjo kete zemer se te tregon
ndoshta nje dite do ta kuptosh
si eshte me plage te jetosh


shpresoj atehere te mos jete vone
te kete kohe per ne te dy
nje gje e di se perjete
do te qaj me lot ne syky seshte fundi ashtu mendoj
me plage ne zemer vuaj lotoj
tash ti po shkon po me len vete
jeta ime mbte me lot e shkrete


edhe sa te vuaj kurr smund ta di
mbetem perjete me lot ne sy
mbetem pa shprese dua te vdes
per ty qaj naten deri nemengjes


Ndarja jone!


Valle a te humba pergjithmone
si u ndame pa lamtumire
kur me se shumti kisha nevoje per ty
ne momentin e veshtirenuk e di a eshte kjo ndarje
apo do te bashkohemi perseri
por e di se per momentin
mbetem te ndare me lot ne sy


ndarja jone me lendoi shum
tash spo mundem te bej as gjum
qdo dite e nate per ty lotoj
deri ne vdekje sdo te harroj


Nje nate ... me lot......


Nje nate isha ne vetmi
mendoja tere naten per ty
dhe vuaja qe ste kisha prane
qaja me zemer dhe me lot ne synje nate me dukej shum e gjate
te humba ty dhe jeten time
se di perse aq i pafat
me lot ne zemer dhe me kujtimedeshta kjo nate te zgjase me teper
e une per ty me shum te qaj
mos mendo se do te harroj
perjete ne zemer do te mbajkudo qe te jesh mos harro
se une te deshta dhe te dua
e di se do te vjen nje dite
qe edhe ti do te me duash mua


jeto tash e vetme dhe me poezite e mia
kujtom mua dhe ndenjat e mia
s e rendesishme per mua ishte dashuria
tash po me mbulon e zeza vetmiakujto sa lotet per ty i kam derdhur
kujto zemren si po me vuan
kujto te lutem sa te kam dashur
dhe doren qe tash per ty po shkruanmos e harro te lutem emrin tim
le te shkruaj elvis ne fletore
dhe asnjehere mos harro
se ty te kisha une dashnoree di se do te digjesh nga malli
dhe mua ti do te me kujtosh
por e ke veshtire qe te me gjesh
dhe plaget e zemres te mi sheroshkjo qe po shkruaj nuk eshte e lehte
se se kam lehte kur une vuaj
mos harro se te deshta me zemer
e tash poezi per ty po shkruaj


nje nate qe sduhet harruar
per ty shum kam vajtuar
per ty kam qare me lot ne sy
e di se e kishe patjeter shpinen me ma kthy


Shum vone......


Per qdo gje ishte shum vone
zemra me skishte sherim
kur e pashe se nje tjeter
kishte zene vendin timJeta ime sishte me jete
ajo kish marre tjeter ndryshim
nese me kerkon ti mua
tash do te gjesh veq varrin timkurr mos harro sa te kam dashte
mos harro per ty sa kam vuajtur
e di se tash jemi te ndare
por kurr me fatin un skam luajturtash vertete ste trakoj me askund
por e di se qdo gje ka marr fund
kjo jete ketu tash perfundon
zemra ime perjete vajton


E veshtire kjo jete


--E veshtire kjo jete e gjate
me batica dhe zbatica
ne zemren time me skan vend
vajzat qe jane lapericae veshtire kjo jete e gjate
me shum sfida dhe lendime
askush kurr nuk ka dashur
sikur deshti zemra ime


e veshtire kjo jete e gjate
me plage ne zemer dhe me lot
i denuar nga miresia
dhe nga i madhi zote veshtire kjo jete e gjate
pa enderra per dashuri
me lot ne sy e ne zemer
nga e renda tradheti


se di sa e beson ti
por tere kjo eshte e vertete
sdo ta dua askend ndoshta
sa te deshta ty ne jetefalja nje lot kesaj shprese
qe une ne zemer e mbaj
falja nje kujtim zemres
qe une per ty po qajfalja dashurine tende
atij qe e meriton
qe vertete te ka besuar
dhe qe shum te dashuronmendova se per ty jam
nje njeri shum i qmuar
por e pashe se vertete
rende ksiha gabuare di se keshtu jeta
shpesh here te mashtron
kurr nuk te bashkon
me ate qe e dashuron


Me zemer po qaj !


Nese nje dite me sheh si kendoj
dije se me zemer po qaj
ende per ty une po mendoj
dhe ne zemer ty po te mbajNese vjen nje dite qe te kujtosh
se te deshta me te vertete
mos harro se per ty e dhash
jeten time me lot te shkreteskam shum fjale per te pershkruar
vuajtjen time qe kam ne zemer
vetem dua te mallkoj ty
se ma ndyve shum rend kete emerkudo qe te shkosh nje gje kujto
se ke pas nje djale qe shum te do
se ke pase nje djale qe enderr te ka pa
dashuria jote ne zemer e ka vra


SA TE DESHTA!!!

te deshta ty pa asnje kufi
por jeta e tille me la me lot ne sy
me denoi zoti se une skam fat
kam plage ne zemer kurr sjam rahat


ndoshta dikush pyet perse.....
perse shkruaj shum pooezi
ky eshte nje fakt shum i vertete
rende deshtova ne dashurie di se nuk besohet kjo gje
por eshte nje gje shum reale
se ma theu zemren time
nje vajze e poshter tradhetarekujtoni se tash nga syte e mi
pikon pa ndale nje lot i zi
nje lot qe me prek thell ne zemer
vetem e vetem per nje femer


per fund te them dhe te ngushelloj
zoti i madh le te denoj
se une mjaft te kam mallkuar
aq sa dikur te kam dashuruarJetoje jeten si deshte vete
atje ne ate vend te shkret
atje ku as dreqi s'jeton
keshtu zemra ime ty te mallkonSi humbet qdo shprese !


Si me shkon kjo jete pa ty
kur ne zemer ende te mbaj
si mundem te jetoj pa ty
kur vazhdoj ende me lot te qajsdi si eshte kjo vuajtje ne zemer
per nje lot per nje femer
per nje zemer per nje dashuri
kur ti me bere te renden tradhetikam nje lot qe me ka mbet
kam nje zemer qe don te vuaj
kam nje kujtim qe sme le te qete
per ty ende vazhdoj te shkruajiku jeta me la te vetmuar
mos harro te lutem sa te kam dashuruar
mos harro se ende te dua
dashuria jone kurr su harrua


kur jeta ime te perfundoj
dije se me ste dashuroj
dije se per ty me sdo te jetoj
ne boten tjeter do te kujtoj

Bota e loteve te mi

Nje lot qe dikur me ra
ne zemer me la nje pike
ne shpirt rende me ka vra
dhe thelle me nguli thike


kjo bote qenka krijuar
qe une te derdhi lot
dhe te pyes perjete
pse keshtu ndodhi o zot


kjo bote e trilluar
me solli vetem pikellime
me lendoi mua rende
e theu zemren time


ti tradhetare e mallkuar
e di qe keto si lexon
por e di se do te kuptosh mallkimin
vete enderra do te tregon


sa here per ty kam qare
sa here per ty kam vuajtur
te kam dashur sinqerisht
dhe kurr me fatin skam luajtur


sa here te kam besuar
sa here te kam enderruar
nesew ndojher te kam lenduar
mejher falje te kam kerkuar


valle pse skishe pas zemer
pse ma ndyve kete emer
pse me krijove mua lot
kete spo mund ta kuptoj dot


e di se tash je e gezuar
kete veq zemra ime ma thot
e di se per mua smendon me
mos harro ende te qaj me lot


ne kete jete te mallkuar
gjeta te renden tradheti
tash e kuptova se kjo qenka
bota e loteve te mia


ndoshta dikush pyet
pse tash vdekjen e kerkoj
pse te jetoj une valle
kur skam me per qka te jetoj


nje dite do te kuptoni
pse une shkruaj keto poezi
sepse nje zemer tradhetare
me la ne zemer te mbaj zi


kete qe tregon kjo poezi
e tregojne ne fakt lotet e mi
e tregojne se sa vuaj
dhe per kete poezi shkruaj

Qendra e Dashurise........


Ne mesin e luleve
tash ka dale nje therre
sa te deshta ty tradhetare
sdo ta kuptosh asnjehereMa shembe jeten time
ne mesin e rinise
melae te vetmuar
ne qender te dashurisesi nje zjarr ne shpirt
si nje flake ne zemer
mendojsha se per mua
ti je e vetmja femer


lotet qe i derdha per ty
ndoshta nje dite kam me i ndale
por tradhetine qe me bere
zemra kurr sdo ta fale


me le te vetmuar me lot
ne qender te kesaj bote
askush nuk me lendoi keshtu
sikur dashuria jote


me fal qe detyrohem te them
tradhetare e mallkuar
se kete emer vete e zgjodhe
seepse e ke merituar


une me pare skam shkruar poezi
as me zemer as me kenaqesi
por prej dites kur ti e lendove
u frymezova te shkruaj per ty


me le nje vuajtje ne shpirt
me le nje plage ne zemer
aty ish qendra e dashurise
dhe ti ma ndyve ate emer


te deshta pa asnje kufi
sepse mendova se je e ndershme
mendova se je besnike
e embel dhe e paprekshme


kur nje dite te kuptosh
se ende per ty lotoj e qaj
eja te lutem pran meje
dhe keta lot ne duar i mbaj


nese dikush shkruan me deshire
me mire te thot ketu lamtumire
se une skam deshire te shkruaj
por me mire te shkruaj se sa te vuajNUSE SHKON!!


Diten kur ti te behesh nuse
te lutem mos vesh fustan te bardhe
mos me dergo mua ftese
se une me lot smundem me ardhe


Tjetri do te pret para dere
tjetri do te kap per dore
tjetri tash do ti puth
faqet e tua si lule bore


une mendoj e qaj me lot
ma merr jeten te lutem o zot
ate qe e deshta po e martojne
nje tjetri nuse po ja dergojne


Nuse shkon te tjetri djale
zemra ime vdekjen kerkon
spaska me rende ne kete jete
se kur dashuria te deshton


loti pikon e kurr nuk ndalet
ne vendin tim tash vuajtja flet
kur te kujtoj sa te kam dashur
e si zemra me mbet tash vet


Nje zemer rende e ke thyer
nje zemer tjeter e ke gezuar
mos harro se shum me ke lenduar
tash kurr me skam per tu sheruarjeta qenke nje sfide e rende
te ben te vuash te ben te qashë
plaget smundesh ti sherosh
vetem me lot mbetesh ti lashëKur e dashurove ate njeri?
pse tash nuse te shkosh te nje tjeter?
nese kjo quhet nje tradheti
me lot te them Lamtumire dashuri e vjeter.
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi