Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

Toka Planeti i konsumuar

Shko poshtë

Toka Planeti i konsumuar

Mesazh  Leoo prej Thu Jan 14, 2010 7:57 pm

Toka eshte konsumuar dhe ne 2030-ten do te na nevojitej nje tjeter planet. Nuk mjaftojne paralajmerimet per recesion ekonomik ne plan global, por tani flitet edhe per recesion mjedisor.
Sipas "Living Planet Report 2008", check-up i pervitshem qe kryejne studiuesit e “World Wildelife fund” dhe disa organizata te tjera shkencore, pas 20 vjetesh do te na duheshin dy planete per te permbushur gjithe nevojat e njerezimit, si ne te mira materiale edhe ne sherbime.
Kerkesa globale mbi rezervat e tokes e kapercen ne fakt me 30 % kapacitetin rigjenerues te planetit tone. Me shume se tre te katertat e banoreve te tokes jetojne ne vende me borxhe ekologjike, sic shkruan raporti i prezantuar ne Londer.
Qe do te thote, vende ku konsumi kombetar e tejkalon kapacitetin e rezervave natyrore. Rritja demografike dhe ajo e konsumit individual, kane dyfishuar kerkesat e njerezimit keto 45 vitet e fundit.
Ritmi eshte tmerresisht i larte, aq me teper te mendosh se nuk eshte aq i larget viti 1961, kur pothuajse te gjithe vendet e botes zoteronin nje kapacitet me se te mjaftueshem per te kenaqur nevojat e veta te brendeshme.
Konsumatoret me te medha te rezervave boterore jane Shtetet e Bashkuara dhe Kina, qe perdorin se bashku 40% te biokapacitetit te planetit.
avatar
Leoo

Posts : 33
Join date : 13/01/2010
Age : 25
Location : Tirane

Shiko profilin e anëtarit http://WwW.MyDj-Leo.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi