Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

sI FUNKSIONON NJE NET CAFE

Shko poshtë

sI FUNKSIONON NJE NET CAFE

Mesazh  Dibrani prej Fri Jan 15, 2010 11:58 pm

Linjen e marr nga Albtelecom, linje ADSL, e marr fishen qe me vjen dhe e fus ne nje Modem ADSL, qe ka vend apostafat per fishen adsl qe me vjen nga albtelecom.
nga Modemi me nje kabull rrjeti te thjeshte e kaloj ne Switch, pajisje me 16 porta qe shperndaj internetin ne salle.
Nga switchi me te njejtin kabull si ai nga modemi ne switch, i lidh pc direkt ne switch.
dhe aty u vendos IP LAN-i qe ne pergjithesi, ne shqiperi jane ose 192.168.1.X (x =1 :254)
ose 192.168.1. X (X = 1 : 254 ).
dhe secili PC ka nje adrese te veten.
PC = Kompjuterat i kontrolloj me Handy Caffe, dikush mund te kete Easycafe (tinasoft) e dikush cybercaffe e antamedia etj etj.
Kur e instalon programin e internet cafe ne nje PC, e instalon si server. Nder opsionet e instalimit te ketyre programeve eshte Client dhe Server.
E instalon si Server vetem ne nje PC, mundesisht tek me i miri, ose ai ku ti do te ulesh. dhe e rregjistron dmth, i fut serial, ose patch*, varet nga programi! ne menyre qe te punoje si i plote apo full.

Ndersa neper PC e tjere e instalon si Client dhe Programi Server i njeh vete PC kliente qe kane.
E rendesishme eshte qe PC duhet te jene ne te njejtin workgroup dhe ne te njejtin Switch.

Ndersa per ti hapur kompjuterat qe jane ne salle, ne rrjet per perdoruesit e thjeshte, psh handycaffe per ta hapur eshte Username: ADMIN, Password: PASSWORD.
Easycafe eshte : Username: EASYCAFE ; Password: TINASOFT etj
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi