Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

kONCEPTE PER PC

Shko poshtë

kONCEPTE PER PC

Mesazh  Dibrani prej Thu Dec 31, 2009 8:50 pm

Ketu do ti tregoj disa Koncepte qe jane per PC qe perdoren shpesh ne Boten e Informatikes.Shikim te kendshem.


Koncepti Spjegimi
Binary data Te dhena,qoft udhezime,te dhena e perdoruesit apo diq tjeter,e cila eshte e perkthyer ne frekuenca 0 dhe 1.


Bus width Madhësia e paketës së të dhënave e cila është përpunuar (p.sh. lëvizur) në secilin cikël të punës.Kjo mund te jete: 8, 16, 32, 64, 128 or 256 bits.


Band width Kapaciteti i transferimit te te dhenave.Kjo eshte e matur me psh: Kilobits/seconds(kbps) ose megabites(mbps)


Chipset Nje koleksion tek nje apo me shume kontrollues.Shume nga kontrolluesit e motherboard jane mbledhur se bashku ne nje chipset,e cila eshte bere zakonisht deri te nje ure ne veri dhe nje ure ne jug.


Controller Nje qark i cili kontrollon nje ose me shume komponente hardverike.Kontrolluesi eshte shpesh pjese e interface.


Hubs Kjo shprehje eshte perdorur shpesh ne lidhje me hartimin chipset,ku dy kontrolleret ai veri dhe jug jane quajtur Ura Shperndarese ne dizajnin modern.


Interface Nje system i cili mund te bej transferimin e te dhenave nga nje component (ose subsystem) te nje tjeter.Nje interface lidh dy komponente (p.sh nje hard disk dhe nje motherboard).Interfaces jane pergjegjes per shkembimin e te dhenave ne mes te dy komponenteve.Ne nivelin fizik perbehet nga dy elemente softver dhe hardver.


I/O units Komponentet si miu,tastiera,ekranet,rrjeti,kartat,se bashku me USB bejne Input/Output Units qe do te thote paisjet Hyrese/Dalese.


Clock frequency Shkalla net e cilen eshte transferuar e dhena,e cila ndryshon mjaft midis komponenteve te ndryshem te PC.Matet me MHz.


Clock tick (or clock cycle) Shenimi i vetem nje ore eshte masa me e vogel e ciklit te punes.Nje cikel i punes (psh. Transporti i nje pjese te te dhenave) mund te ekzekutohet gjate nje periudhe prej rreth 5 ore ticks.


Logic Nje kontrollues Eide ka logjiken e vet kurse motherbordi i Bios-it eshte logjika.


MHz
(Megahertz) Nje Shpejtesi e cila eshte perdorur per te treguar oren e frekuences.Me te vertet do te thote:million cikle per second.Pra me shume MHz,me shume operacione te te dhenave mund te kryhet per sekonde.


North bridge Eshte nje monedhe ne motherboard qe sherben si nje kontrollues trafiku it e dhenave afer CPU.


Protocols Rregullat e trafikut elektronik te cilat rregullojne rrjedhen e te dhenave ne mes te dy komponenteve apo sustemeve.Protokolet jane pjese e Interfaces.Ne informatike,nje protokoll eshte nje grup i quajtur RREGULLUES qe eshte perdorur nga kompjutera te cilet komunikojne me njeri-tjetrin perms nje rrjeti.Nje protokoll eshte nje konvente ose standard qe kontrollon dhe mundeson lidhjen,komunikimin dhe transferimin e te dhenave ne mes te pikes se fundit informatikes.
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

:) :) :) :)

Mesazh  SpLaSh prej Thu Dec 31, 2009 8:57 pm

Te Falenderoj mufitk......... Smile Smile Smile
avatar
SpLaSh

Posts : 298
Join date : 22/12/2009
Age : 25
Location : AlbaNia KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi