Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

MARIANA KONDI ne skene dhe jete

Shko poshtë

MARIANA KONDI ne skene dhe jete

Mesazh  Dibrani prej Thu Jan 21, 2010 12:57 am

Prej dy vjet e gjysme eshte aktore e Tetarit Kombetar, edhe pse prej vitesh ajo eshte njohur si aktore popullore e gjinise se humorit, me energji dhe interpetim te spikatur.

Eshte perzgjedhur per te qene ne kasten e aktoreve me ne ze per pjesen e re “Elektra” te Sofokliut qe pritet te vihet ne skene nga regjisori Adonis Filipi.

Duket se ne kete menyre endrra e saj dhe deshira e fshehur po behet realitet per te luajtur ne skenen e shenjte te ketij teatri.

E ka nisur karrieren ne estraden e shtetit me aktore te njohur te kesaj trupe. Me premiera te njepasnjeshme, per gati 22 vjet ajo mundi te fitoje zemren e publikut. Por Teatri Kombetar per te ishte si “maja e Olimpit”, ne dyert e se cilit nuk rreshti se trokituri.

Roli i nje gruaje serbe tek “Pesha e fajit”, duket sikur i solli kthesen e madhe per te ndryshuar strategjine dhe per te qene aktore e ketij institucioni.

Filmi i Dhimiter Anagnositit “Gjoleka, djali i Abazit” i xhiruar tre vjet me pare, duket se vertetoi ate qe mendohej per Marjanen.

Roza Anagnosti, aktore e mirenjohur, me te cilen Marjana kaloi kete eksperience te forte, kujton menyren sesi e njohu Marjanen ne sheshin e xhirimit.

“Ajo jo vetem qe beri nje rol shume te mire, por ka momente qe i ka brilante. Ajo ka paur nje plastik fytyre, nje ekspresion dhe kete e ka treguar gjithnje nepermjet ekranit”, thote Roza.

Por koleget e saj mendojne se perfshirja e Marjanes ne Trupen e Teatrit Kombetar eshte i vonuar. Bujar Asqeriu, me te cilin Marjana ka intepretuar tek pjesa “Kengetarja tullace” thote se ajo shquhet per indvidualitetin krijues te personazhit.

“Mariana ne konfiguracionin e saj, krijoi nje aktore me nuanca te spikatura individuale. Eshte shume e rendesishme qe te konsolidosh nje individualitet tendin”, shprehet Asqeriu.

Por ne galerine e personazheve qe Marjana ka krijuar, roli me i dashur i saj eshte ai tek “Komedia Venecia” i Spiro Dunit. Pronarja e nje shtepie publike qe kthehet tek dashuria e pare, “realizmi magjik” mesa duket e ka mrekulluar.

Optimiste e lindur, per Asqeriun, Marjana ne jeten e perditshme njihet ne kete menyre: “Kaq e kendshme sa eshte ne skene, eshte edhe ne jete”, thote Bujari.
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi