Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

kuriozitete te ndyshme

Shko poshtë

kuriozitete te ndyshme

Mesazh  dule_rrebeli prej Thu Jan 21, 2010 7:07 pm

11. Qimet e fytyres rriten shume me shpejt se cdo qime tjeter ne trup. Nese jeni meshkuj e dini shume mire se sa shpejt rritet mjekra, mjafton te mendosh se ne qofte se nje mashkull nuk do t’a priste mjekren e tij gjate jetes, kjo e fundit do te behej me e gjate se nente metra.

12. Cdo dite cdo njeri humbet mesatarisht 60 deri ne 100 floke. Numri ndryshon shume nga personi ne person por varet edhe nga stinet, nga semundjet, nga shtatzania, nga mosha etj. Keshtu qe ne qofte se kuptoni qe po ju bien me shume se 100 floke ne dite, behuni merak: do te thote se po beheni qeros.

Shkencëtarët thonë se besnikëria e njeriut në një marrdhënie dashurie mund të kuptohet nga fytyra e tij. Kështu si vajzat edhe djemtë mund të dallojnë nëse partneri i tyre është vetëm për një natë apo diçka më shumë se aq, duke vëzhguar tiparet.

Mollët, qepët, çaji, vera e kuqe, janë disa nga ushqimet “ilaç” kundër tumoreve të ndryshme.

Kjo fale një molekule të vogël me aktivitet antioksidues, “quercetina”, që sipas studimeve të ndryshme mund të përdoret mjaft mirë dhe me efikasitet në terapinë e leucemisë. Kjo molekulë, e pranishme në sasi jo të vogla në dietën tonë (në fakt vlerat e tyre janë 25-30 miligramë në ditë) kanë aktivitet potencial kemio-preventiv, që lidhet me aftësinë që kanë molekulat natyrale apo sintetike për të bllokuar procesin e transformimit të një qelize normale në tumorale, apo ta regredojë nëse tashmë ekziston.


Veç karotave të famshme që na ndihmojnë për të marrë një ngjyrë të bukur, janë dhe kajsitë, pjeprit, luleshtrydhet dhe qershitë; e ndër perimet, dhe sallata, domatja, dhe specat. Pra, janë disa ushqime që janë miq të ngjyrës së bukur, nxirës të vërtetë dhe natyralë që janë në gjendje të “kapin” rezet e diellit dhe t’i dhurojnë lëkurës një ngjyrë fantastike dhe intensive, si dhe ndriçimin që vjen nga shëndeti. Kështu, të dashura mike, nxirja shërbehet në tavoline, dhe sekreti i një ngjyre të shëndetshme dhe të artë fillon… në pjatë. Me mbërritjen e verës, del një pah një klasifikim i veçantë i frutave dhe perimeve që mund të na ndihmojnë për nxirjen. Gjithçka bazohet në sasinë e përmbajtjes së vitaminës A, që kanë këto elemente të ndryshme ushqyese. Pikërisht kjo vitaminë favorizon prodhimin e melaninës, pigmentit natyral që lëkura prodhon si përgjigje e rrezeve dhe që i jep lëkurës ngjyrën e bukur çokollatë në verë. “Duhet të konsumoni sa më shumë karota, sallatë, pjepër, speca, domate, kajsi, qershi dhe luleshtrydhe, sepse të ndihmojnë jo vetëm për të pasur një shëndet të mirë, por dhe për të luftuar obesitetin dhe sëmundje të tjera të ushqimit, veç kësaj ato janë dhe shumë të përshtatshme për të përgatitur një nxirje të mirë gjatë verë.” Vendi i parë i

Në gjyq për shkak të ujit të tualetit
Herën tjetër kur të lëshoni dy herë radhazi ujin në guacën e tualetit, kujtohuni që ekziston një grua në Britani të Madhe, e cila për këtë shkak ka përfunduar në Gjykatën e Lartë. Në fakt, fqinji i saj i parë i saj është ankuar se ajo, kur shkon në tualet, përdorë aparatin e ujit dy herë dhe kjo e irriton shumë. Që gjërat të bëhen edhe më interesante, gjykatësi nuk ka parë asgjë kontestuese në padi

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

Femija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeçar mbaroi shkollimin e larte.Dhe si 10 vjeçar mbrojti tezen e doktoratures.

Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siç percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut.

Nje vajze 9 vjecare meksikane ka perfunduar per disa ore ne prangat e policise pasi kishte marre pa paguar karamele te cilat kushtonin vetem nje euro. Kjo ngjarje e pazakonte eshte denoncuar nga nena e vogelushes e cila ka akuzuar nje polic qe sherbente ne supermarketin e qytetit Morelia. Gruaja nenvizon se vajza ishte drejtuar drejt kases per te paguar ne momentin kur polici e ndaloi duke e akuzuar per vjedhje.

Studimet e koheve te fundit tregojne se mbipesha ka te ngjare te behet shkaku kryesor i vdekjeve ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, duke ja kaluar edhe duhanit. Kjo vjen si rezultat i nje stili jetese ku mbizoteron ushqimi i shpejte : sandwich dhe hamburger si dhe perdorimi per nje kohe te zgjatur i kompiuterit qe do te thote qendrim ulur dhe mungesa e aktivitetit fizik.

dule_rrebeli

Posts : 5
Join date : 16/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi