Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

ADRESA IP TË INTERNETIT DO TË KETË VETËM PËR TRE VJETËT E ARDHSHEM

Shko poshtë

ADRESA IP TË INTERNETIT DO TË KETË VETËM PËR TRE VJETËT E ARDHSHEM

Mesazh  Dibrani prej Sat Jan 23, 2010 7:53 pm

Me këtë ritëm të rritjes së numrit të kompjuterëve në botë, adresat IP (në standardin IPv4) do të shpenzohen për tre vjet. Kompanitë teknologjike tërheqin vëmendjen se për tri vite do të mund të ketë mungesë të adresave IP nga standardi IPv4 për kompjuterët e rinj në internet. Ky informacion nuk është i ri, por dihet për një kohë se nuk do të ketë adresa sa duhet. Parashikimet e para kishin prognozuar mungesën gjatë vitit 2010, mirëpo të dhënat e reja flasin se kjo do të ndodhë një vit më pas.

Për shkak të kufizimeve të sistemit IPv4 është zhvilluar sistemi i adresave IPv6, i cili ofron shumë më shumë. Windows Vista, për shembull, ka mbështetje për të dyja standardet. Megjithatë, kalimi në sistemin e ri ende nuk ka filluar, e madje nuk ka as shenja se shpejt do të fillohet me kalimin. Eksperti nga Cisco, Tony Hain në samitin Global IPv6 Summit në Pekin ka deklaruar se tërë bota injoron faktin se IPv4 do të zhduket dhe për këtë shkak kalimi në IPv6 do të jetë i dhunshëm dhe problematik. Sandeep Singhal nga Microsofti thotë se kompanitë do të duhej qysh tani me të gjitha fuqitë e tyre të zhvillojnë softuer i cili është kompatibil me IPv6, mirëpo kjo nuk po ndodhë.
(Nek)
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi