Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

NË NJË TASTIERË KOMPJUTERI, MË SHUMË BAKTERE SE NË WC (!)

Shko poshtë

NË NJË TASTIERË KOMPJUTERI, MË SHUMË BAKTERE SE NË WC (!)

Mesazh  Dibrani prej Sat Jan 23, 2010 7:54 pm

Revista britanike “Which? Computing” i ka kërkuar një biologu të ekzaminonte në mikroskop rreth tridhjetë tastiera

Numërohen më shumë baktere në një tastierë kompjuteri se në një bide WC-je. Për pasojë risku për të marrë infeksione të ndryshme është më i madh në zyrë se në një tualet.

Shkak kryesor janë vaktet e vogla para kompjuterit në punë dhe higjena e ulët personale.
Revista britanike "Which? Computing" i ka kërkuar një biologu të eKzaminonte në mikroskop rreth tridhjetë tastiera komjuteri të një zyre londineze dhe shkencëtari ka dalluar se disa prej tyre janë strehë bakteresh që prezantojnë një risk të lartë infektimi për atë që i përdor.

Në sitin e tij në internet biologu shpjegon se 4 prej tastierave rezultojnë shumë të dëmshme për shëndetin dhe së paku në njërën prej tyre kishte pesë herë më shumë baktere se në një bide WC-je. Tastierat e ekzaminuara superonin 150 herë limitin e lejueshëm nga organizmi i njeriut për bakteret dhe ishin shkak i mundshëm i një helmimi ushqimor.
Arsyeja kryesore e kësaj situate sipas testit të revistës së sipërcituar janë vaktet e konsumuara në zyrë. Thërrimet dhe mbeturinat e tjera ushqimore janë terren i përshtatshëm për zhvillimin e miliona baktereve. E ndërkohë luan rolin e vet edhe higjena e keqe vetjake, përgjithësisht fakti i moslarjes së duarve pas shkuarjes në tualet. (Marrë nga ANSA)
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi