Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

Miu nuk do perdoret me

Shko poshtë

Miu nuk do perdoret me

Mesazh  Dibrani prej Sat Jan 23, 2010 7:55 pm

Pritet që, së shpejti, mausi i kompjuterit të zëvendësohet nga e arritura më e re teknologjike, e quajtur “G-Speak”, që është vepër e shkencëtarëve të kompanisë „Oblong Industries“ nga Los Anxhelos.

Bëhet fjalë për tentimin e shumtë me radhë që të realizohet ajo që është parë në filmin “Minority Report”, ku Tom Kruz, me lëvizje të thjeshta të duarve para ekranit të tejdukshëm, eksploron kompjuterin.

Në shikim të parë, zbulimi i ri duket si shumë të tjera, të destinuara që të mbesin vetëm në letër, por kjo pajisje, bashkë me dorëzat me sensorë të ndjeshëm në prekje, do të jetë e lirë.

Paramendoni, është plotësisht e pabesueshme që kemi arritur deri aty që mund të punojmë në kompjuter dhe, për këtë, na nevojiten vetëm dhjetë fjalë, për dhjetë komanda. Sido që të jetë, mausi është bërë mjet që nga shumë konsiderohet demode. Për dhënien e komandave, tashmë ekzistojnë metoda të tjera.

Bëhet fjalë për ekranet “multitouch” nga „Apple“, siç është ai i “iPhone”-s, e deri te “Surface” dhe “Windows 7”, sistemit të ri operativ nga „Microsoft“, që duhet t’i hapin rrugë kompjuterëve taktilë. Kjo teknologji, në të ardhmen, do ta lehtësojë shumë komunikimin midis njeriut dhe kompjuterit.
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi