Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

23.01.2010 Lajmi i fundit nga Vendi

Shko poshtë

23.01.2010 Lajmi i fundit nga Vendi

Mesazh  SpLaSh prej Sat Jan 23, 2010 8:55 pm


Biznesi i vogel, dyfishohen taksat

Pas uljes se pragut te tatimit mbi vleren e shtuar nga 8 ne 5 milione leke xhiro vjetore, qeveria i jep goditjen e dyte brenda pak kohesh biznesit te vogel, kete here edhe me te forte.

Pas asnje debat dhe konsultim publik me grupet e interesit, ndryshon ligjin per te ardhurat duke i dyfishuar barren fiskale te bizneseve te vogla person fizik pasi kete vit do te paguajne jo vetem per tatim fitimin, por tashme edhe per tatimin mbi te ardhurat.

Sipas ligjit aktual nje biznes i vogel, person fizik taksohet 10 per qind te fitimit vjetor qe ai realizon. Por ne me ndryshimet e reja qeveria e detyron kete biznes, qe nese eshte person fizik te deklaroje para dates 31 korrik te vitit pasardhes se cfare do te beje me pjesen mbetur te fitimim pas takses 10 perqind.

Ne rast se sipermarresi nuk e rinveston fitimin ne biznes, por e mban ate per te mbuluar shpenzimet familjare dhe vetjake apo arsye te tjera, atehere do te detyrohet te paguaje edhe 10 per qindedhe mbi kete pjese si tatim.

Konkretisht nese nje biznes ka realizuar 1 milione leke fitim per vitin 2009, taksa qe ai paguan me ligjin aktual eshte 100 mije leke. Pas takses fitimi neto i ketij biznesi mbetet 900 mije leke.

Por me ndryshimet e reja ky biznes nese nuk e rinvestohen shumen mbetur prej 900 mije lekesh eshte i deturuar qe te paguaje edhe 10 periudha te tjera mbi vleren 900 mije leke . Dhe ne total tatimi i nje biznesi me fitim 1 milione leke nga 100 mije leke taska qe paguan aktualisht me ndryshimet e reja do te paguaje 190 mije ose gati dy here me shume.
avatar
SpLaSh

Posts : 298
Join date : 22/12/2009
Age : 25
Location : AlbaNia KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi