Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

Kaká | BioGrafi

Shko poshtë

Kaká | BioGrafi

Mesazh  SpLaSh prej Tue Jan 26, 2010 5:06 pmRicardo Izecson dos Santos Leite (xi'kaʁdu ˌizɛ'ksõ dusɐ̃tus lɛitʃi) lindi më 22 prill të vitit 1982 në Brasília), është i njohur si Kaká, është futbollist brazilian i cili luan si mesfushor i kombëtares braziliane dhe në klubin spanjoll, Real Madrid. Ai në vitin 2007 është fitues i Ballon d'Or(topit të artë) dhe "Lojtari më i miri në botë nga FIFA".

Ricardo Izecson dos Santos Leite u lind ne Brasília me prindër Simone Cristina Santos Leite dhe Bosco Izecson Pereira Leite. Ai kishe kushte te mira financiare qe e lejuan te fokusohej ne shkollë dhe në futboll në të njejtën kohë. Vëllau i tij me i ri, Rodrigo (i njohur si Digão, është gjithashtu futbollist profesionist.

Kur ishte 7-vjeçar, familja e tij u zhvendos ne São Paulo. Shkolla e angazhoi ne ekipin lokal të të rinjve Alphaville te cilet u kualifikuan ne finalen e turnirit lokal. Aty ai u zbulua si talent nga São Paulo FC, te cilët i ofruan të transferohet tek ta.

Në shtator të vitit 2000, në moshën 18 vjeçare ishte në gjendje të vështirë shëndetësore, kishte gjasa për tu paralizuar, si shkak i një aksidenti në pishinë, por arriti te shërohej plotësisht. Ai i atribuohet Zotit për shpëtimin e tij dhe që atëhere i jep nje ndihmë te madhe kishës ne vendin e tij.

Kariera me klubet
São Paulo

Kaka filloi karrieren e tij me São Paulo ne moshen 8-vjeçare. Ai nënshkroi nje kontratë ne moshën 15-vjeçare dhe drejtoi skuadren e te rinjeve te São Paulo drejt fitimit te Copa de Juvenil. Kaka pati debutimin me ekipin senior ne Janar 2001 dhe shënoi 12 gola ne 27 paraqitje, duke e bërë ekipin São Paulo kampion të Torneio Rio-São Paulo. Ai shënoi 10 gola në 22 ndeshje sezonin e ardhëshëm dhe në këtë formë ishte atraktiv për klubet Evropiane.

AC Milan

AC Milan menjëherë pas fitores së UEFA Ligës së Kampionëve në sezonin 2002-03 e bleu për 8.5 milion dollarë amerikan, në sezonin e parë në Seria A shënoi 10 gola nga 30 ndeshje, dhe AC Milan fitoi Scudetto-n e parë dhe te vetme ne ketë dekade, dhe gjithashtu fitoi Super Kupën Evropiane.

Real Madrid

Me 3 Qeshor te vitit 2009 disa media te Italise thane se Florentino Perez kishte paguar 68.5 million euro per te transferuar yllin brazilian Kaka.Adriano Galliani tha se babai i Kakas kishte shkuar ne Meksike per te biseduar per kete qeshtje por ende asgje nuk ishte bere zyrtare.Negociatat vazhduan edhe me tutje ku me 8 qeshor te vitit 2009 AC Milan dhe Real Madrid gjeten gjuhe te perbashket per transferimin e superyllit brazilian.Kaka nenshkroj kontrate me Real Madrid per 6 vjet por të mos e harruar kaka ka qen lojtari më i forti në disa klube si.p.sh në arsenal ka qen më i fort se nasri dhe se fabregas në barcha ka qen dhe është më i fortë se messi e`to dhe se henry në manchester unitet ka qen më i fort se ronaldo dhe se rooney në liverpool ka qen më i fort se jose fernando torres dhe më i fort se steven gerrard.
Kombëtarja Braziliane

Kaká debutoi për kombëtaren braziliane në janar të vitit 2002 në ndeshjen Brazili kundër Bolivia dhe gjer më tani ka zhvilluar 52 ndeshje dhe ka shënuar 31 gola. Ndeshja e pare ka qene ndaj kombetares te Turqia me 5 qershor. Fitues i topit te artë dhe nga federata botërore e futbollit e ka marrë titullin FIFA world player.

Statistikat

Sqarimi i shkurtesave: ND - ndeshje, G - Gola.
Klubi Sezoni Liga
vendasa Kupa
vendase Ndërkombëtare Gjithsej
ND G ND G ND G ND G
AC Milan 2006-07 28 8 1 0 13 11 43 18
2005-06 35 14 2 0 12 5 49 19
2004-05 36 7 2 0 14 2 51 9
2003-04 30 10 4 0 14 4 48 14
Gjithsej 129 39 9 0 51 19 190 59
São Paulo FC 2003 9 2 0 0 9 2
2002 22 9 0 0 22 9
2001 27 12 0 0 27 12
Total 58 23 0 0 0 0 58 23
Gjithsej kariera 187 72 9 0 51 19 248 75
avatar
SpLaSh

Posts : 298
Join date : 22/12/2009
Age : 25
Location : AlbaNia KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kaká | BioGrafi

Mesazh  Dibrani prej Fri Jan 29, 2010 10:44 pm

Leje re kete tradhetar se milani e beri futbollist dhe iku
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kaká | BioGrafi

Mesazh  ALbI prej Sat Jan 30, 2010 12:22 am

Muahahahahhahaahhahahahahhahaha !! Down Milan !! Go Inter !! Razz Razz Razz
avatar
ALbI

Posts : 20
Join date : 31/12/2009
Location : Albania KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kaká | BioGrafi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi