Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

29.01.2010 Lajmi I Fundit Nga Bota

Shko poshtë

29.01.2010 Lajmi I Fundit Nga Bota

Mesazh  SpLaSh prej Sat Jan 30, 2010 12:34 am


Fisher: Shqiperia po zhgenjen SHBA-ne

Historiani Bernd Fisher, nje nder njohesit me te mire te Shqiperise, ne nje interviste per Zerin e Amerikes e ka cilesuar krizen ne vend si me kritiken dhe qe kerkon nje kompromis urgjent mes Rames e Berishes.

Fisher shprehet se Shqiperia po zhgenjen edhe vendet qe e mbeshteten ne NATO, duke nisur ser pari nga Shtetet e Bashkuara.

“Mendoj se marredheniet aktuale mes dy partive kryesore jane me te veshtira se asnjehere me pare. Jam vecanerisht i shqetesuar per gjuhen e urrjetjes sidomos kur behet fjale per udheheqjen e tyre. Qe demokracia te funksionoje duhet te kete opozite, perndryshe do ishte vetem nje parti qe krijon rregulla. Nje nga elementet qe po shikojme kohet e fundit eshte prirja e kryeministrit per te forcuar pozitat ne krahasim me parlamentin. Nese flasim per plane afatgjata, kjo nuk eshte pozitive pasi nderhyn ne ndarjen tradicionale te pushtetit. Ky eshte nje nga aspektet me negative te bojkotit. Ka edhe pasoja te tjera ku qeveria ka nevoje te kaloje ligje te rendesishme me me shume se 50 %, sidomos reforma te rendesishme te kerkuara nga BE. Shqiperia eshte ne nje pike kritike kthese, sidomos marredhenia me BE”, thekson historiani.

Me tej, ai mbeshtet nderhyrjet e ambasadorit Uidhers per zbutjen e krize, por shton se dy partite kryesore duhet te bejne patjeter nje kompromis.

“Nuk besoj se bojkoti do jete efektiv. Besoj se kriza do zgjidhet nese dy partite bejne nje kompromis. Partia ne pushtet duhet ta marre seriozisht ne konsiderate mundesine e hapjes se kutive, rishqyrtimin ne komisionin parlamentar te zgjedhjeve dhe PS duhet te hyje ne parlament. E dime qe Berisha nuk u pergjigjet ketyre sinjaleve por komuniteti nderkombetar mund te kishte reaguar dhe ta kishte vendosr PS-ne ne nje pozite te favorshme. Tani bojkoti vetem po shkakton deme”, shton Fisher, sipas te cilit, te dyja palet duhet te bejne leshime ne te njejten kohe per ngritjen e nje komisioni parlamentar dhe hapjen e kutive.
avatar
SpLaSh

Posts : 298
Join date : 22/12/2009
Age : 25
Location : AlbaNia KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi