Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

01.01.2010 Lajmi I Fundit Nga BOta

Shko poshtë

01.01.2010 Lajmi I Fundit Nga BOta

Mesazh  SpLaSh prej Sat Jan 02, 2010 3:20 pm

Dita e parë e 2010-s, miliarda njerëz festojnë ndërrimin e viteve

Milarda njerëz në të gjithë botën pritën vitin e ri me fishekzjarre dhe festa nëpër rrugë, por edhe në mesin e masave të larta të sigurisë.

Ora e parë e vitit të ri u prit me fishkezjarre e festa nëpër rrugë e lokale edhe në qytetet tona në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni.


Atmosfera ka qene me e vaket se zakonisht dhe "lufta" e pervitshme e fishekzjarreve ne lagjet e Tiranes ka zgjatur shume me pak se vitet e tjera.


Kronikat e para televizive treguan Presidentin Topi dhe Kryeministrin Berisha ne garen e pare politike te vitit te ri, gjate vizitave ne dy maternitetet e Tiranes.


"Shyqyr qe Tirana ka dy maternitete, - ishte komenti me gazmor dhe ironizues qe e degjoje ne lokal-kafete e pakta te hapura qe ne oret e para te 1 janarit ne Tirane.


Topi dhe Berisha iu rikthyen retorikes tashmë 20 vjeçare, te "integrimit", kur folen thuajse ne sinkron per "foshnje te lindura si qytetare te BE-se, etj".

Shqiperia pret e fundit ne Ballkan kete vit, liberalizimin e vizave ne mesin e ketij vitit, ndersa "hyrja ne BE" e nenkuptuar nga urimet e krereve te shtetit, sigurisht qe eshte hipebola e pare politike e 2010-s


Policia njoftoi disa te lenduar lehte nga kapsollat dhe fishekzjarret e nderrimit te viteve. Bashkia kishte organizuar nje ceremoni te thjeshte ne sheshin qendror te Tiranes.

Nderkohe edhe ne bote atmosfera festive e pervitshme ka qene kronika e pare e lajmeve. Dhjetra mijë vetë brohoritën kur topi tradicional shumëngjyrësh i kristaltë ra në Times Square në Nju Jork duke shënuar filllimin e vitit 2010 dhe të një dekade të re të këtij shekulli.


Qyteti ishte nën masa të larta sigurie pas përpjekjes në ditën e Krishtlindjeve për të hedhur në erë një avion që zbriti në qytetin amerikan të Detroitit.

Në Londër më shumë se 200 mijë vetë kishin mbushur brigjet e lumit Tamis për të parë manifestimin me fishekszjarre në rrotën e madhe të quajtur Syri i Londrës, përballë ndërtesave të parlamentit dhe nën tingujt e orës Big Ben.

Më parë rreth 120 mijë vetë ngritën dolli në Sheshin e Kuq në Moskë dhe dëgjuan fjalë inkurajuese nga presidenti Dmitri Medvedev, megjithëse vendi është në një krizë të rëndë ekonomike.

Në Spanjë, që mori presidencën e radhës të BE-së në mesnatë, mijëra vetë morën pjesë në një shfaqje dritash dhe muzike në sheshin qendror të Madridit Puerta del Sol ku ishte projektuar në një ndërtesë një imazh gjigand i flamurit të BE-së.


Festa globale filloi në Paqësorin Jugor - në Australi rreth 1,5 milion vetë ndoqën në Molin e Sidnejit, manifestimin tradicional të fishekzjarreve nga Ura e Molit të Sidnejit.
avatar
SpLaSh

Posts : 298
Join date : 22/12/2009
Age : 25
Location : AlbaNia KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi