Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

Aborti !!!!!!

Shko poshtë

Aborti !!!!!!

Mesazh  SpLaSh prej Sun Jan 31, 2010 3:29 pm

Cfare mendoni per Abortin?A është vrasje?! Përmes kësaj dëshirojmë që të tërheqim vëmendjen në disa raste të këtij akti të ndyrë! Dikush do të thotë se gruaja ka të drejtë që që të bëjë çka të dojë me vetveten. Ajo ndoshta ka të drejtë me veten por jo edhe me tjerët, sepse fëmijët tanë nuk janë pronë e jona.

Aborti është vrasje. Edhe atë e tmerrshme! Mënyra se si disa mjekë, nëse mund të quhen të atillë, e kryejnë nxjerrjen e dhunshme të foshnjës, e kjo nuk është asgjë tjetër përveçse vepër kriminale e shkallës më të lartë! Ata me gërshërët kirurgjik e coptojnë foshnjën copë-copë, derisa nuk e mënjanojnë ate nga mitra. Embrioni (fryti i formuar – fëmija) si edhe çdo krijesë tjëtër ka nerva dhe me vetë atë ai ndjen dhembje të tmerrshme! Paramendoni që juve dikush t’ua presë duart dhe këmbët!

Kurse Allahu i lartmadhëruar ka thënë:”A nuk ju kemi krijuar juve nga një lëng i dobët? Dhe atë e vendosëm në një vend të sigurtë. Për deri në një kohë të caktuar..!” (Kuran: Murselat, 20-22)

Kjo don të thotë se barku i nënave tona është vend i sigurtë, zonë e mbrojtur dhe e ndaluar për njeriun që ta dëmtojë këtë siguri!

Kush mund të merr guximin që ta bëjë këtë vepër të ndyer? Atë mundet vetëm ai i cili nuk i frigohet dënimit të Ditës së Madhe! Ai i cili mendon se një vepër e tillë do të ngelë e padënuar!

“..cili mbyt një njeri pa pasë mbytur ai dikë tjetër dhe pa pasë bërë ai ndonjë fesat në tokë, është sikur ti ketë mbytë të gjithë njerëzit në tokë. E kush bëhet shkak që dikush ngjallet (shpëton jetën e tij) është sikur t’i ketë ngjallur të gjithë njerëzit! (Kuran: Maide, 32)

Fëmijët janë dhunti e madhe nga Allahu.

Zoti ynë i Lartmadhëruar ka paraparë që ti ngrejmë ato nga paaftësia, ti mbrojmë, ti ushqejmë, ti veshim dhe ti mbathim derisa që të arrijnë fuqinë dhe aftësinë. Dhe kjo për shumë shkaqe: që të krijohet lidhja e dashurisë dhe rrespektit, të na falënderojnë atëherë kur ne dobësohemi dhe të na kthejnë atë dashuri dhe rrespekt që ua dhuruam.

Fëmija mund të jetë rikthim në një jetë më të mirë për një numër të madh njerëzish.

Nëse nënat e tyre kanë një jetë të çrregulluar, ndoshta kujdesi për fëmijën ua kthen rregullsinë në jetë. Sa shumë nëna mu fëmijët e tyre i kanë nxjerrur ato nga dëmet e narkomanisë, prostitucionit dhe alkoolizmit.

Për dashurinë e nënës mundet të shkruhen libra me vëllime voluminoze, ndërsa shumë gra sot i ikin nënërisë nga frika se ajo do tua prish karierën ose do tua dobëson gjendjen ekonomike. Dijeni se nënëria është ndjenjë e lindur, dhe se ajo është një nga urtësitë e të qenurit të gruas në këtë botë. Ai i cili ikën nga natyra e vet e lindur, nuk mund të jetojë jetë të lumtur. Dijeni pra se as gruaja e as burri nuk do ta gjejnë gëzimin e tyre duke bërë vepra nga të cilat do të turpëroheshin bile edhe qentë!
avatar
SpLaSh

Posts : 298
Join date : 22/12/2009
Age : 25
Location : AlbaNia KuKeS

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.KuKsI.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aborti !!!!!!

Mesazh  MisTrecjA_LogeL prej Mon Feb 01, 2010 4:35 pm

aborti eshte jo vetem nje vrasje, por edhe nje gabim i pafalshem. Nje femer para se te beje abortin duhet te kuptoje qe po merr nje jete. Dhe duhet te mendoje se sa i lumtur do ishte ky femije po te lindte... Prandaj duhet te mendohet 10 here e te veproje nje here.

MisTrecjA_LogeL

Posts : 60
Join date : 12/01/2010
Age : 25

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

ufff

Mesazh  Dikush prej Mon Feb 01, 2010 8:41 pm

zot runa.. hajde tem hajde hahaha
po kena koh ene per at pun mer Very Happy
avatar
Dikush

Posts : 115
Join date : 20/12/2009
Age : 29
Location : Tropoja/Albalia

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dikush.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aborti !!!!!!

Mesazh  MisTrecjA_LogeL prej Tue Feb 02, 2010 12:58 am

Dikush shkruajti:zot runa.. hajde tem hajde hahaha
po kena koh ene per at pun mer Very Happy
hahahahhaha Dikush po diskutim eshte re...

MisTrecjA_LogeL

Posts : 60
Join date : 12/01/2010
Age : 25

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

looooooooooooool

Mesazh  Dikush prej Tue Feb 02, 2010 2:29 am

ma mir me ba i diskutim per biqikleta Very Happy
avatar
Dikush

Posts : 115
Join date : 20/12/2009
Age : 29
Location : Tropoja/Albalia

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dikush.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aborti !!!!!!

Mesazh  MisTrecjA_LogeL prej Tue Feb 02, 2010 3:43 am

epo hape temen ti dhe diskutojme hahahahhaha

MisTrecjA_LogeL

Posts : 60
Join date : 12/01/2010
Age : 25

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

mister

Mesazh  Dikush prej Tue Feb 02, 2010 3:44 am

shif tek mister x aty shpreh problemin qe ke
po gjera serjoze ama
avatar
Dikush

Posts : 115
Join date : 20/12/2009
Age : 29
Location : Tropoja/Albalia

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dikush.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aborti !!!!!!

Mesazh  MisTrecjA_LogeL prej Tue Feb 02, 2010 4:41 am

hahahahhaha hmmmm te behemi serioza tashi.

MisTrecjA_LogeL

Posts : 60
Join date : 12/01/2010
Age : 25

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

hahahaha

Mesazh  Dikush prej Tue Feb 02, 2010 4:56 pm

ok Very Happy
avatar
Dikush

Posts : 115
Join date : 20/12/2009
Age : 29
Location : Tropoja/Albalia

Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dikush.tK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aborti !!!!!!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi