Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Test form.
Tue Aug 16, 2011 4:59 pm nga Admin

» Të gabosh është njerëzore, të falësh është hyjnore !!
Wed Feb 03, 2010 12:14 pm nga Dibrani

» Cfare Ben Per "Dashurine"?
Wed Feb 03, 2010 12:08 pm nga Dibrani

» A janë të lumtura femrat që zgjedhin të jetojnë vetëm?!
Wed Feb 03, 2010 12:02 pm nga Dibrani

» Alkoli....
Wed Feb 03, 2010 11:53 am nga Dibrani

» Dhuna Ndaj Grave
Wed Feb 03, 2010 11:46 am nga Dibrani

» Tradhëtia nëpërmjet internetit!
Wed Feb 03, 2010 12:11 am nga Dibrani

» Miqesia !!
Tue Feb 02, 2010 11:45 pm nga Dibrani

» Ne pergj te pyetjes
Tue Feb 02, 2010 11:39 pm nga Dibrani

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 11 më Fri Dec 28, 2012 4:20 pm

Tipet e kompiuterave

Shko poshtë

Tipet e kompiuterave

Mesazh  Dibrani prej Sun Jan 03, 2010 2:15 pm

Tipet e kompjutereve :

-Mainframe
-Server
-Desktop
-Workstation
-Laptop (portable device)

Kompjuteret me te perdorur sot per shtepi dhe biznese jane :
server , workstation , desktop dhe laptop

kurse kompjuteret Mainframe jane centrale te medha ne nderrmarrje te medha.

Serveret
Kompjutere me performanca te medha te cilet perdoren ne biznese e organizata te ndryshme . Perdoren per shume kliente .
Hardveri tij perbehet nga shume procesore , sasi te medha te RAM-it dhe shume hard disqe .
Sherbimet qe gjinden ne kompjuteret Server duhet te jene 24h per cdo klient , ku shumicen e rasteve kane edhe pajisje zevendsuse per parandalimin demtimeve te papritura .
Mund te mos ken monitor e tastiere .
Sherbimet me te shpeshta tek serveret vecojme ruajtjen e fajllave , emailave , webfaqeve , ndarja printereve etj etj .

Workstation
Kompjuter me te fuqishem per biznese . Ata jane te dizajnuar per specializime te ndryshme , si per programe inxhinierike CAD . Ata perdorin shume monitor , me grafike 3D . Poashtu nga ana hardverike perdorin shume procesore e sasi te Ram-it ...- Per desktopet te gjithe e dine se qka jane , tip i kompjuterit qe me se shumti perdorim ...
Kurse edhe laptopet e dini se cka ne te vertet jane , e cila ndryshon nga kete tjeret per faktin se eshte nje portable device - pajisje e levizshme si telefonet , PDA-te , Tablet pc , pocket pc etj etj

Shpresoj qe isha i qarte , dhe do te ju nevojiten pak a shume keto informacione ndoshta te thjeshta mirpo te nevojshme ...Me respekt
avatar
Dibrani

Posts : 221
Join date : 26/12/2009
Age : 29
Location : -----------------

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.DIBRAJONE.TK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi